Katarina Lönnby - Kvartalets konstnär nov-jan 2008-2009

Assemblage "Ett hjärta" av Katarina Lönnby, Gävle Konstcentrum |
Gävle Konstcentrum har haft glädjen att presentera utställningen "En docka är en nyckel" av Katarina Lönnby.
Varje verk kan ses som en egen berättelse ofta befolkad från fablernas värld. Samlandet är ett centralt tema i Katarina Lönnbys konst. Genom att återanvända gamla lampskärmar, propellrar och dockor ges objekten nya innebörder. Med humor och fantasi möter Katarina Lönnby sin publik i verk som manar till igenkännande men också till allvarlig begrundan.
Text: Åsa Mårtensson
Gävle Konstcentrum
Utställningen pågick till och med den 6 januari 2009.
Observera att samtliga konstverk går att se i förstoring genom att klicka på konstverken i bilderna.
|

Katarina Lönnby
|
Bilderna i denna presentation är tagna ett par dagar innan vernissagedagen. Katarina Lönnby och personal från Gävle Konstcentrum håller på med de sista finjusteringarna innan allt är på plats.

Vy från entrén till utställningshallen i Gävle Konstcentrum - Utställning "En docka är en nyckel" av Katarina Lönnby. Konstverken i förgrunden är "Barn", "Pojken och apan" samt målningen "Blå katt" - Klicka i bilden för att se förstoringar av konstverken.

Målning "Utan titel" - Skulpturer "Spirit", "White Rose", "Sjöman", "Ett hjärta", "Ett", "Kotte", "Klockan", "Pojken och fågeln", "Poeten" och "Katapult". Klicka i bilden för att se förstoringar av konstverken.

Vägg till höger sett från entrén. Teckningar till vänster och Collage och akvarellpenna på papper till höger. I förgrunden skulpturerna"Poeten" och "Klockan". Klicka i bilden för att se förstoringar av konstverken.

Målningar "Diana", "Krokodil" och "Utan titel". Skulpturer "Klockan", "Spirit" samt "White Spirit" och "Sjöman".
Klicka i bilden för att se förstoringar av konstverken.

Konstverk vägg: "Svärmare", "Himlen gråter", "Det gula vattentornet". I förgrunden visas bronsskulpturerna "Triangeldrama", "Nyckelpiga och Faun" samt "Utan titel". Klicka i bilden för att se förstoringar av konstverken.
|

Skulptur "Pojken och fågeln" av Katarina Lönnby.
|
|

Skulptur "Sjöman" av Katarina Lönnby. |
|

Skulptur "Kotte" av Katarina Lönnby.
|
En
del av konsverken ovan är till försäljning.
Kontakta utställningsansvarig, Kirse Junge-Stevnsborg, Gävle Konstcentrum för mer information.
Gävle Konstcentrum, Gävle
Den inledande texten på denna sida är hämtad från Gävle Konstcentrums text till utställningen.
Läs gärna hela texten: Text till Katarina Lönnbys utställning, Gävle Konstcentrum
Biografi
I Katarina Lönnbys biografi går det att läsa mer om hennes konstnärskap.
Katarina Lönnbys biografi
Galleri med grafik
För att se vilka grafiska blad som Enjoy Scandinavian Art har till försäljning av Katarina Lönnby se,
Katarina Lönnbys galleri
© Copyright: Katarina Lönnby
Foto: No WaIT AB